Tabasalu Keskus- kogukonna kohtumispaik!

19.07.22

1. septembril 2020 kehtestas Harku Vallavalitsus Tabasalu aleviku keskuse esimese etapi detailplaneeringu, mille menetlus kestis üle kümne aasta (algatati 26. augustil 2010). Pikaleveninud menetluse peamiseks põhjuseks oli maaomanike erinevad huvid ja soovid, mis kahjuks ka tihti muutusid. Nii tuli pahatihti kõike jälle otsast alustada. Ent viimaks saavutati kõiki osapooli rahuldav kokkulepe, mis andis võimaluse korrastada pikalt kasutuseta seisnud Klooga maantee äärne ala. Detailplaneeringu realiseerimine algas möödunud aastal, mil löödi kopp maasse ärikeskuse ehitamiseks.


Tabasalu Keskuse juht Andrus Põld andis Harku Valla Teatajale intervjuu, mis ilmus 30.juuni 2022 lehes ja andis ülevaate kogukonnakeskuse plaanidest. Küsimusi esitas konsultant Ulvi Põllu.

Alustuseks küsingi, kuidas ehitus senini sujunud on? Kas tööd kulgevad plaanipäraselt?


Arvestades üldist olukorda tänasel ehitusturul võime öelda, et meil on läinud väga hästi. Tööd sujuvad plaanipäraselt ja oleme kenasti graafikus.

Kõik, kes vähegi ehitusega on viimastel aegadel kokku puutunud teavad, kui drastiliselt ja kiirelt materjalide hinnad on muutumas. Paljud on hädas ka tarnete takerdumisega.Kuidas see kõik Tabasalu keskuse valmimist on mõjutanud?

Materjalide hinnad on tõesti kiires muutumises ja seda muidugi kallinemise suunal. See on mõjutanud muidugi ka projekti maksumust. Tänu heale koostööle ehitajaga ei ole meil olnud selliseid takistusi tarnetega, mis mõjutaksid keskuse valmimist.

Millal siis võiks see kauaoodatud päev kätte jõuda, kui avate uksed?


Hoone saame valmis käesoleva aasta septembris ja keskuse avame klientidele oktoobri lõpus.

Üks asi on hoone, teine pool on sisu, ehk siis hoonele on vaja nö elu anda. Mis põhimõtetest te lähtusite keskuse sisu loomisel?


Peamine on see, et tegu on kogukonnakeskusega. Suur osa teenuseid ja ärisid, mis koonduvad peatselt Tabasalu Keskusesse on seotud just Tabasalu enda inimestega.


Loomulikult on keskuse sisu ja ruumiplaneeringu loomisel oluline modernsus, loogilisus ja mugavus. Tegime kõik selleks, et hoone ja äripinnad oleks klientidele väga hästi ligipääsetavad, et ruumiplaneering oleks loogiline ja mugav. Kasutame arhitektuurilisi lahendusi, kujundust ja materjale mis on tänapäevased ja sobilikud hoonele sellises väärikas asukohas.

Kuidas valisite koostööpartnereid ja kas neid oli lihtne leida?


Koostööpartnerite valimisel olid eriti oodatud kohalikud ettevõtjad oma äridega. Mitmed ärid tulevad oma praegustelt äripindadelt üle meie uude keskusesse. Teenuste paketi kokkupanekul oli oluline, et hoones oleks olemas kõik esmavajalik, et sellest saaks kujuneda kogukonna aktiivne tugipunkt oma täpselt sihitud teenusepakkujatega. Tabasalu Keskus ei ole traditsiooniline kaubanduskeskus vaid pigem äri ja heaolukeskus. Koostööpartnerite valimisel olid teemadeks noored, lapsed, pere, tervis, heaolu ja ilu, hea toit, mõnus olemine ja sõbrad, kvaliteetne vaba aja veetmine ning positiivsed elamused.

Rääkige lugejatele pisut täpsemalt, mis keskusesse tuleb. Milliseid kauplusi, kaubamärke, toitlustus – ja teenindusasutusi sealt tulevikus leida võib?


Tabasalu Keskuses on kokku kolm maapealset korrust ja lisaks keldrikorrus.


Keldrikorrusel on keskuse üürnike parkimine. Lisaks tulevad keldrikorrusele erineva suurusega minilaod, mida on kõigil soovijatel võimalus rentida.


Esimesel korrusel asuvad Selver, Benu apteek ja lillepood, mis on Tabasalu rahvale juba tuttav Gurmee Garaaz´ist.


Teise korruse ankurrentnikuks on 24/7Fitness. Nagu nimest võib välja lugeda, on jõusaal avatud ööpäevaringselt. Lisaks tuleb teisele korrusele kuus erinevat toitlustuskohta, mis suvisel ajal laienevad päikselisele terrassile. Põnevaid Usbeki maitseid pakub Samsa Family Bakers, maitsvaid saiu ja torte Berlita Bakery, tervislikku kiirtoitu kohalikele juba teada-tuntud Bowly Moly. Mõned toidukohad jätame kohalikele täna veel üllatuseks. Loomulikult on 2. korrusele tulemas ka erinevad kauplused, iluteenused ja laste mängutuba.


Kolmandal korrusel on erinevad büroopinnad, meditsiiniteenused, lastehoiud ja laste heaolu teenused. Lisaks ka erinevad ilu- ja massaažisalongid.


Tahame olla hea koostööpartner rentnikele ja kogukonnale. Kuulame kogukonna soove ning arendame parima teenuste koosluse üheskoos. Kohalikud ettevõtjad on oodatud oma kontorid kolima keskuse kolmanda korruse äripindadele. Milleks sõita Tallinna vahet, raisata aega ja kütust kui kodukandis on kõik võimalused loodud?


Paljud kaubanduskeskused on tuntud selle poolest, et kliendid veedavad seal tunde, et mitte öelda lausa terveid päevi. Kas uues keskuses leidub tegevusi tervele perele?

Tabasalu Keskus ei konkureeri Tallinna mammutkaubanduskeskustega, tahame olla hubased ja kodused. Meie juures saab toiduvarusid täiendada, hästi süüa, ilu- ja terviseteenuseid tarbida ja kasvõi terve ööpäeva trenni teha.

Mulle tundub, et kaupluste rohkuse poolest võiks Tabasalu küll Guinnessi rekordi püstitada – Prisma, Kallaste kauplus, Realiseerimiskeskus, Rimi, mõned väiksemad poekesed veel lisaks ja see kõik mahub ca pooleteist kilomeetri sisse. Kas seda kõike liiga palju ei ole või on veel ruumi uutele tulijatele?

Tõsi ta on, et toidupoode saab Tabasalus palju olema. Sarnane olukord, kus on esindatud pea kõik Eesti toidupoeketid, on näiteks Viimsis. Harku valla elanikud on väga ammu oodanud kodupoeks just Selverit. Selveri kaubavalik saab olema kindlasti Tabasalu toidupoodidest kõige rikkalikum. Konkurents teadupärast parandab kvaliteeti ja poodide rohkusest võidavad eelkõige tarbijad. Usun, et headele uutele kauplejatele, kes teevad hästi ja veidi teistest erinevalt, on turul alati ruumi.

Erinevalt teistest Tallinna lähiasulatest on Tabasalus teenindus ja kaubanduspinnad killustatud ning seni ei ole siin ühtegi korralikku keskust arendatud. Tabasalu vajab sellist kompaktset keskust, kusn oleks ühe katuse alla koondatud korralik toidupood, valik kvaliteetseid restorane ja esmaseid teenuseid.


Allahindlusi pakuvad kõik. Mida aga teil on uudset pakkuda, on plaanis mingid uudsed lähenemised/lahendused?

Keskuse lõunaküljel hakkab laupäeviti toimuma taluturg. Turupäev saab olema kindlasti üks põhjuseid miks keskusesse tulla. Tean, et Tabasalu rahvas hindab kõrgelt kodumaiste väiketootjate kaupa ja ootab korralikku turgu. Seni käisid väiketootjad oma kaupa müümas just nimelt selle platsi peal, seega on tee tuttav nii müüjale kui ostjale, taluturust saab igalaupäevane sündmus, kuhu on põhjust ka niisama perega mõnusale jalutuskäigule tulla.


Kindlasti teeme ka avamiskampaania raames klientidele huvitavaid pakkumisi. Ja edaspidi keskus koos kõikide kauplejatega seisavad head selle eest, et klientide jaoks atraktiivsed olla.


Mida tahaksite veel omalt poolt Harku valla rahvale soovida või soovitada?

Pidage veel veidi vastu, peagi on uus keskus koos turuga avatud! Soovin ilusat suve ja kohtume oktoobris Tabasalu Keskuses!

Liitu uudiskirjaga!

    Vajutades 'SAADA' nõustun isikuandmete töötlemise ja privaatsuspoliitikaga.