Missugune hakkab valla keskus välja nägema järgmise aasta suvest?

24.03.21

Tabasalu keskplats saab peagi uue hingamise. Mis seis on, uurisime Reterra Estate OÜ müügiarendusjuhilt Kaspar Markuselt järele.

Kui seista praegu lahmakal kruusaplatsil keset Tabasalu, on seis üsna troostitu. Suviti on seal puu- ja juurviljadega kauplev kiosk, maasikaputkad, talvel müüakse jõulukuuski, sügisel on olnud Tabasalu päeva raames kirbuturg. Vahel seisavad seal suured veoautod. See kõik on peagi minevik, sest maikuus lüüakse kopp maasse, järgmise aasta suveks on pilt sootuks teistsugune. Tabasallu ehitatakse keskus, kus on koht nii büroodele, kauplejatele kui ka toidutänavale, samuti spordiklubile ja väliturule. Ankurrentnik on Selver, kokku on kolmekorruselises keskuses pinda 13 000 m2 . Mida aga mina elanikuna sellest saan? Reterra Estate’i müügiarendusjuhi Kaspar Markuse sõnul saavad elanikud ja külastajad lõunatada näiteks toidutänaval, sarnane on seni vaid Balti jaama turul. Sama hästi on soodsad tingimused ka sportimiseks, laste huviringide korraldamiseks, juuksuri juures või massaažis käimiseks ning erialaarsti juurde minekuks. Samuti saab osta kauplusest või turult õhtuks perele söögi ning apteegist vitamiinid.

“Tabasalu keskus ei saa olema järjekordne ostukeskus, vaid sellest kujuneb kogukonna aktiivne ja nüüdisaegne tugipunkt kogu perele,” selgitab Markus, “Harku vallas elab juba ligi 16 000 elanikku ja vaadates piirkonna uusarenduste viimaste aastate kiiret kasvutendentsi, on lähiaastatel lisandumas veel suur hulk uusi elanikke.” Seega, möönab ta, on nõudlus vabade pindade ja komplektsete teenuste tarbimise järele juba praegu olemas ning kasvab tulevikus veelgi. “Uue eristuva kontseptsiooni ja moodsa keskusega pakume nii kohalikele kui ka uutele ettevõtjatele võimalust leida oma ärile või teenusele esinduslik asukoht otse Tabasalu südames.”

Kolm korrust, pinda kokku 13 000 m2

Uus kolmekordne keskus lähtub kontseptsioonist, et esimesel korrusel on toidupood, apteek ja kompaktsemad teenusepakkujad. Teine korrus on rohkem suunatud erinevatele jae- ja teeninduspindadele (sport, söök, meditsiin jne) ning viimane korrus on orienteeritud büroodele. Hoone teisele korrusele luuakse suur terrassiala, kuhu koondub uue keskuse üks unikaalsemaid osi − toidutänav. “Inimestele meeldib võimalus tarbida ühes kohas erinevaid sööke ehk varieeruvus ning kiiresti valmiv kvaliteetne tänavatoit. Seda eesmärki hakkabki uus Tabasalu toidutänav pakkuma,” sõnab Markus. Turuga harjunud elanikud aga turuta ei jää, sest keskus saab välituru, mis on suunatud eelkõige väiketootjate toodete pakkumisele. Uus turg hakkab paiknema hoone taga, kuhu on planeeritud ka Tabasalu keskväljak, mis võimaldaks siduda selle ka erinevate ürituste ning vabaõhusündmustega. “Turu taga on veel ruumikas astmeline trepp, mis viib terrassile/toidutänavale ja teisele teenuskorrusele ning võimaldab ühtlasi kasutada seda ürituste korralduseks ja puhkealana. Soovime, et kohalikud inimesed ja ettevõtjad saaksid igati osa sellest sünergiast, mida uus keskus pakkuma hakkab, ja tegutseksid üksteist toetavalt. See ongi kogukonnakeskuse tõeline tähendus,” kiidab esindaja. Keskusesse on planeeritud spordiklubi ja kehalist arengut toetavad teenusepakkujad (jooga, füsioteraapia). Markuse sõnul võib üürnike seas näha näiteks nii Lillepere Keskust kui ka Pesapuu Perekeskust, mis eri profiilidega hästi teineteist täiendavad. Lillepere on eelkõige lastele suunatud rehabilitatsioonikeskus koos psühholoogi, psühhiaatri ja logopeedi teenustega. Pesapuu fookuseks on seevastu erinevad huvitegevused, koolitused, töötoad beebidest kuni täiskasvanuteni. “Meelelahutuse ja kultuuriaspekti seome välituru ning toidutänavaga, võimaldades seal näidata tänavakunsti, teha väliüritusi, näitusi ja teisi kaasavaid tegevusi.”

Elanikke ja kohalikke ettevõtjaid silmas pidades

Arendajana on Reterra Estate olnud piirkonnas aastaid aktiivne, nende portfelli kuulub näiteks Tiskre Ärimaja. See ja varasem kogemus eri äripindade arendamisel, näiteks WoHo Kvartal (Telia ja Pipedrive’i ärimajad), Tartu Tervisekeskus ja mitmed muud, on pakkunud nii otsest sisendit kohalikelt kui ka vaadet inimeste ja ettevõtjate tulevikuvajadustele, sõnab Markus. Tema kinnitusel on nende ettevõttega ühendust võtnud mitmed kohalikud ettevõtjad, kes on huvitatud äri ja teenuse pakkumisest uues keskuses. “Samuti jälgime aktiivselt, millist tagasisidet jätavad inimesed valla ja planeeritava keskuse kohta sotsiaalmeedias ning teistes kanalites.” Siit ka üleskutse: kõik head ideed tasub panna teele meiliaadressile või kirjutada keskuse Facebooki lehe www.facebook.com/TabasaluKeskus postkasti. “Meil oleks väga hea meel, kui kohalikud elanikud ja ettevõtjad annaksid veelgi rohkem märku kõige sobivamast ettevõttest/teenusepakkujast, kes võiks keskuses esindatud olla ja kellest seni on väga puudust tuntud. Eriti tore oleks, kui ettevõtjad/teenusepakkujad tuleks n-ö rohujuure tasandilt ehk oleks kohalikud ja miks mitte ka seni mikrotasandil toimetanud inimesed, kes on valmis nüüd järgmist sammu astuma ja oma ettevõtte suurema avalikkuse ette tooma,” ütleb Markus.

Elanikke ja kohalikke ettevõtjaid silmas pidades

Uus hoone tuleb A-energiaklassiga ehk liginullenergiahoone, mille energiatõhusus annab kindlasti keskkonnale parema tulemuse, on Markus kindel. “Rakendame keskuses vesijahutussüsteemi, mis on freoonivaba ja keskkonnale säästlikum. Lisaks taaskasutame osaliselt vihmavett hoone üldkasutatavates märgruumides.” Samuti luuakse eraldi rattaparkla, et inimesed külastaksid keskust rohkem ratastega. “Meile väga meeldib, et ka meie rentnikud lähtuvad keskkonnasäästlikkusest. Hea näide on Selver, mille üheks eesmärgiks on kasutada oma kauplustes võimalikult keskkonnasäästlikke tehnoloogilisi lahendusi. Näiteks kaupluse külmasüsteemi jääksoojus kasutatakse omakorda ära maja ventilatsioonisüsteemis hoone ja tarbevee kütteks.”

Allikas: Harku Valla Teataja, 24.03.2021

Liitu uudiskirjaga!

    Vajutades 'SAADA' nõustun isikuandmete töötlemise ja privaatsuspoliitikaga.